Tahribatsız Test Denetim Hizmetleri

NDT denetim işleri her geçen gün diğer alternatif metodlara göre daha ucuz ve güvenli, aynı zamanda daha az iş gücü gerektirdiği için her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Dikey Çözümler olarak NDT sertifikalı çalışanlarımızla aşağıdaki metodlar ile denetim, bakım ve onarım hizmetleri sağlamaktayız.

  • Radyografi (Röntgen): Gammer  ve  X-Ray cihazları kullanılarak boru ve kaynak bölgeleri üzerinde denetim yapılarak bozuk bölgelerin bulunmasıdır. Aynı zamanda flash radyografi ile yalıtım altındaki bölgelerin denetimi yapılabilmektedir.
  • Dye penetrant: Bu kısmı ceviremedim. Bir şekilde yüzeylere boya uygulayarak ve bu boyaların kanadığı!!! Yada ne biliyim bozukluk gösterdiği bölgelerin sorunlu olduğunu bulan bir yöntem sanırım.
  • Ultrasonik: yeraltında yapılacak ölçümler için pratik bir yöntemdir. Ultrasonun oluşturduğu yüksek frekanslı dalgalar sayesinde malzeme üzerindeki sorunlu bölgeler tespit edilebilmektedir.
  • Manyetik Parçacık: Ferromanyetik malzemeler üzerindeki sorunlu bölgelerin belirlenebildiği kolay uygulanabilir ve güvenilir bir yöntemdir.
  • Girdap akımı ( Yada elektrik akımı olabilir , yada manyetik dalga testi http://www.olympus-ims.com/en/eddycurrenttesting/ ) : elektirik dalgaları kullanılarak iletken malzemeler üzerinde bir manyetik alan oluşturularak, bozuk bölgelerin tespit edilmesi yöntemidir.
  • Gözlem: bozul bölgelerin bulunması için tüm yüzeyin taranması işlemidir. Bu işlem yukarıdaki methodlardan birini yada birkaçını da gerektirebilir